Wycieczka szkolna – warunki, które powinien spełniać autokar

Kategoria: Blog

Firma transportowa a wycieczki szkolne

Ważną rolę wychowawczą w rozwoju młodego człowieka odgrywają turystyka i krajoznawstwo. Wycieczki kształtują pozytywne cechy charakteru i umiejętności funkcjonowania w grupie, jak również wyrabiają nawyk racjonalnego i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Ponadto wycieczki szkolne są świetnym źródłem dostarczającym wielu wrażeń, radości i satysfakcji. Jednakże należy pamiętać, że jedynie właściwie zorganizowana wycieczka szkolna pozwala mieć pewność, iż uczestnicy będą absolutnie bezpieczny. Jednym z najważniejszych elementów organizacyjnych jest zadbanie o odpowiedni środek transportu dla podopiecznych. Najczęściej wybieranym środkiem jest autobus. Według definicji autobus jest pojazdem samochodowym, który przeznaczony jest konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jak wybierać autobus

Nim zdecydujemy się na zamówienie środku transportu, musimy ustalić liczbę pasażerów. Tylko dzięki tej wiedzy dokonamy  wyboru autokaru który będzie przystosowany do przewozu żądanej liczny pasażerów. Nie może dojść do sytuacji, w której następuje przekroczenie dopuszczalnej liczby miejsc siedzących. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i kwalifikacji kierowcy. Pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne przeprowadzane w odpowiednim odstępnie czasu. A ponadto każdy pojazd przewożący dzieci i młodzież powinien być oznaczony z przodu i z tyłu specjalnymi tablicami. Autobus musi posiadać również podstawowe zabezpieczenia, takie jak oznaczone wyjście ewakuacyjne dwie gaśnice oraz apteczkę. Ważna jest również kwestia „nowoczesnych” udogodnień takich jak system ogrzewania i klimatyzacji oraz mikrofon i nagłośnienie. Aby mieć pewność że nasze dzieci są przewożone w komfortowych i bezpiecznych warunkach, należy wybrać zaufaną i profesjonalną firmę transportową.

Jakie obowiązki ma kierowca.

Każdy kierowca autobusu musi posiadać aktualne prawo jazdy kategorii D, dowód rejestracyjny pojazdu, dokumenty stwierdzające zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz inne dokumenty, które wynikają z ustawy o transporcie drogowym. Warto zaznaczyć również, czego zabrania się kierowcy autobusu przewożącego młodzież. Należy do tego między innymi korzystanie z telefony wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofony w ręku, palenia tytoniu i spożywania jedzenia podczas jazdy.